Domů
    Kategorie
    Košík
    Oblíbené
    Profil
    OIP.jpg

    8 rad pro začínající akvaristy

    28. 7. 2024

    Akvaristika je na jedné straně úžasná záliba, která tě dokáže velmi rychle pohltit. Na straně druhé je to také zkouška trpělivosti, protože mnozí akvaristé se učí na vlastních chybách, kterých je na začátku opravdu hodně. Právě proto jsme se rozhodli napsat tyto řádky, které ti pomohou těmto chybám úspěšně předejít.

    Na začátek ti dáme 8 rad, kterých se vyplatí držet:

    Rada číslo 1 - Pouč se z chyb druhých
    Máš kamaráda akvaristy? Super! Zeptej se ho na jeho začátečnické chyby. Zjisti v čem můžeš být lepší. Každý z nás byl kdysi na samém začátku a každý jsme si prošli zkušenostmi, které nás naučili, nebo teprve naučí, jak být skutečně dobrým akvaristou. Nejlepší je poučit se z chyb druhých a vyvarovat se nezdarům. Není to až tak složité, jak se na první pohled může zdát. Pokud neznáš nikoho kdo má doma akvárium, nezoufej. V akvaristice platí určitá pravidla, kterých když se budeš držet, bude se ti dařit.

    Rada číslo 2 -Akvárium je živý ekosystém
    Toto je spíše fakt, než rada. Je to však jedna z nejdůležitějších věcí, které musí každý začínající akvarista pochopit předtím, než si založí akvárium. Podobně jako v přírodě, i v akváriu funguje výměna látek. Jednoduše řečeno - živočichové tvoří odpadní látky, které prospěšné bakterie a rostliny odbourávají a vodu tak čistí, aby se nestala pro živočichy toxická. Toto čištění však nemusí být dostačující, a proto mu dopomáháme pravidelnou výměnou části vody v akváriu.

     

    Rada číslo 3 - Akvárium je po založení nutné nechat zaběhnout
    Už víš, že akvárium je živý ekosystém. Na to, aby se tento ekosystém v akváriu vytvořil je však potřebný čas. Znamená to, že prospěšné bakterie potřebují čas na to, aby se usadily ve filtračním médiu a také, aby se rozmnožily. Pro správné fungování akvária je to nezbytné. Standardně doporučujeme nechat akvárium zaběhnout 2 – 4 týdny. Čím déle tím lépe. Zarybňovat akvárium je dobré postupně ve 2 – 3 fázích. Bakterie potřebují pro množení potravu a tu jim poskytnou živočichové nebo zbytky krmiv.

    Rada číslo 4 - O akvárium je třeba se pravidelně starat
    Pravidelné výměny vody a částečné čištění tě nikdy úplně neobejde. Ze začátku ti doporučujeme měnit 1/3 (při akváriích nad 150 l stačí ¼) vody 1x za týden. Později po dobrém zajetí stačí 1x za dva týdny. U starších akvárií a dobře navržené filtrace stačí i méně často. Při výměnách je dobré odsávat nečistoty (odkalovat) ze dna akvária a případně očistit skla. Filtr by se měl čistit hlavně při sníženém průtoku, nikdy ne úplně do čista. Pamatuj, že v něm potřebuješ uchovat prospěšné bakterie. Ty může zabít i chlór, takže nikdy nepoužívej vodu přímo z kohoutku. Je vždy bezpečnější ji nechat odstát alespoň na pár hodin.

    Rada číslo 5 - Filtr musí běžet nonstop
    Důležitá věc, na kterou mnozí zapomínají. Filtrace by se neměla vypínat. Filtrace vodu nejen čistí, ale také okysličuje.

    Rada číslo 6 – Nezapomínej na pravidelné svícení
    Světlo v akváriu je důležité pro zdraví rostlin a živočichů. Při záběhu stačí svítit 6 - 7 hodin denně, později můžeš svítit déle. Svícení by však nemělo překročit 11 hodin, jinak podpoříš bujení řas.

    Řada číslo 7 - Čím méně přípravků, tím lépe
    Pokud jsi začátečník, jediné co se ti sejde je bakteriální přípravek, kterým urychlíš, resp. zlepšíš usazení prospěšných bakterií v akváriu.

    Rada číslo 8 – Snaž se udržovat akvárium v ​​rovnováze
    Velké zásahy a změny způsobují nerovnováhu v akváriu. Nikdy by se proto neměly provádět velké změny, nebo více menších změn současně. Výměna dna, výměna filtru, úplná výměna vody - to vše tě vrátí zpět na začátek a může způsobit v akváriu velké problémy. Každé akvárium je jiné, ale toto platí pro všechny stejně. Destabilizace akvária může způsobit zákaly vody, bujení řas, úhyny živočichů, poškození rostlin. Pokud už je člověk donucen provést velké změny, lze je zmírnit například tak, že při výměně dna se odsaje a pak znovu dolije tatáž voda. Při výměně filtru necháš běžet starý i nový filtr současně a až po 1 – 2 týdnech starý odstraníš. Podobně můžeš postupovat iv jiných situacích.