Domů
    Kategorie
    Košík
    Oblíbené
    Profil

    Chov vodní želvy pro začátečníky: Jak správně zařídit želvárium?

    28. 7. 2024

    Chov vodní želvy pro začátečníky: Jak správně zařídit želvárium?

    Chov vodní želvy patří k jednomu z nejoblíbenějších. A není divu. Vodní želva je sice tichým, ale velmi milým společníkem. Aby u nás ale byla šťastná, musíme se jí postarat o vhodný domov. Želvárium pro vodní želvy musí mít dobrou teplotu, úroveň a množství vody, stejně jako osvětlení. Poradíme, jak želvárium zařídit a řekneme, jak na chov vodní želvy.

    Želva vodní: Chov a jeho nejčastější chyby

    1. Málo vody: Pro vodní želvy je velmi důležitá voda. Řada majitelů chybuje a neposkytuje želvám vody dostatek. Kromě vyšší vodní hladiny je důležité pamatovat na samotný půdorys želvária. Vodní želva má ráda různorodý terén.

     

    2. Nedostatek informací o druhuChov vodní želvy se může lišit podle toho, jaký druh doma máme. Například kožnatka plave po dně. Tomu bychom želvárium měli uzpůsobit. Některé druhy zase potřebují zimní spánek, jiné pak letní klid.

    3. Chov vodní želvy pouze uvnitř: Želvy musí mít možnost se v létě proběhnout venku. Sluneční paprsky a čerstvý vzduch želvám prospívají. Proto potřebují na zahradě výběh. Jestliže je želva chovaná pouze uvnitř, bude strádat.

     

    4. Mazlení: Želvy nejsou k mazlení. Mají rády svůj klid v želváriu. Nejsou domestikované tak, jako jiné druhy zvířat a mazlení se jim příliš líbit nebude.

    5. Velký chov na jedno želvárium: Větší množství želv v jednom želváriu není dobrý nápad. Zejména, pokud naše želvárium pro vodní želvy čítá dva a více samců pohromadě. Mohou si navzájem ublížit.

    Chov vodní želvy potřebuje maso i zeleň

    Želva vodní je všežravec. Živí se jak rybím masem, tak zelení. S přesnějším výběrem stravy pro želvy nám pomůžou dobré akvarijní obchody, které nabízejí celou řadu krmiv pro chov vodní želvy.

    Maso: V akvaristikách najdeme vhodné ryby, které budou želvám chutnat. Větším želvám můžeme dokonce dát do želvária rybky živé, které si želvy samy uloví. Zejména menším želvičkám pak můžeme nabídnout planktonnitěnky anebo patentky. Zapomínat bychom neměli ani na plže, kteří jsou pro želvy nejenom velmi chutní, ale i zdraví. Chov vodní želvy můžeme zpestřit i jídelníčkem ze žížalcvrčků a dalších drobných živočichů.

     

    Rostliny: Pro želvy je zelená strava velmi zdravá. Přesto je krmení rostlinami o něco složitější. Želvám totiž příliš nechutnají. Můžeme zkusit listy salátu potřít masem, aby želvám přišly více k chuti.

    Doplňky stravy: Mezi důležitou složku potravy patří vitamínyvápník stopové prvky. Vápník můžeme podávat jako drcený prášek z vaječných skořápek. Je důležitý zejména u mladých želviček. U doplňků stravy se držme návodu od výrobců, většinou se jimi posypává želví krmivo.

    7 věcí, které v želváriu pro vodní želvy nesmí chybět

    1. Voda

    Čistá voda je pro chov vodní želvy základ. Na její údržbu budeme potřebovat filtr a vzduchování. Jinak se zde budou množit bakterie, které mohou želvě ublížit. Chlor sice ničí škodlivé organismy, ale ničí i rovnováhu ve vodě. K čistší vodě nám pomůže okysličování, které bakteriím škodí. Když je voda znečištěná, celou ji vyměňme. Zejména, pokud želvám dáváme kusy větších ryb. To pak vodu musíme vyměnit hned následující den. Pomůže nám také pravidelné odstraňování nesnězené potravy. Když vodu vyměníme, přidejme do ní akvaristický prostředek pro úpravu čerstvé vody v želváriu. Postará se o příznivé pH a tvrdost vody. Poté zapněme filtr, topné tělísko a vzduchování. Až má voda teplotu 22°C, želvy do ní vypusťme.

    2. Osvětlení

    Želva ke spokojenému životu potřebuje i světlo. K tomu nám pomůže bodové světlo, které bude svítit přes den. Práci nám usnadní automatické spínací hodiny, které světlo samy spustí i vypnou.

    3. Teplota

    Želvě je zapotřebí v želváriu upravovat teplotu. Ideálně by voda měla mít kolem 25 až 28°C, teplota vzduchu by pak měla být o trochu vyšší. Želvárium pro vodní želvy by mělo mít speciální topné těleso s menším výkonem. Postačí 5 W.

    4. Místo

    Želvárium dejme na světlé klidné místo. Nemělo by na něj ale celodenně svítit slunce. Podobně se vyvarujme umístění do průvanu.

    5. Osazení dna

    Dno želvária by nemělo zůstat prázdné. Patří sem praný hrubý písek anebo drobné kamínky. Nedávejme sem ale písek jemný, snadno by se želvě mohl dostat pod krunýř. Oblázky nebo štěrk dokáží nadělat hodně hluku, který by nám časem byl dost nepříjemný.

    6. Souše

    Souš je pro chov vodní želvy nezbytná. Je to místo, kde želva odpočívá, pokud nechce zrovna plavat. Navíc se zde nahřívá, což pomáhá i růstu krunýře. Souše by měly být umístěné tak, aby měla želva nahřívací místa s teplotou kolem 40°C. Existuje více typů souše. Můžeme ji vybudovat za pomocí cihel, které postavíme až ke hladině vody a poté na ně nasypeme kamínky. Další možností je do želvária dát nádobu, která sahá až po hladinu a vyplníme jí kamínky. Třetí možností je vlepená souš, která se staví za pomocí skleněných přepážek anebo plastů. Hlavně musíme dbát na bezpečnost a stabilitu souše.

    7. Rostliny

    Zeleň v želváriu hezky vypadá. Navíc si s ní želvy vyhrají. Bohužel, nevydrží příliš dlouho a často se musí měnit. Pro chov vodní želvy ale rostlinky nejsou nutností. Záleží na nás, zda je do želvária pro vodní želvy chceme dát.